Allt om amning i bärsjal (massa videor)!

AMNING I BÄRSJAL. Okej, precis ALLT om amning i bärsjal kommer inte här. Men rätt mycket, se själva här nedan!

I veckan som gick var jag värd för ett Instagramkonto som heter Bärsjalsutmaningen. Där publicerade jag en massa korta videor, nytt och gammalt material blandat, om amning i bärsjal och bärsele.

I det här blogginlägget har jag samlat de mer ”instruerande” videorna om amning i bärsjal. Jag visar videor om amning i trikåsjal (elastisk bärsjal), vävd sjal och ringsjalVälj och vraka!

Jag har delat upp videorna i några olika kategorier beroende bland annat på vilket slags bärsjal jag använder, och vilken position jag har barnet i.

Jag hade också ett tema under mitt Instagram-värdskap om amning i bärdon med små/oflexibla respektive stora/flexibla bröst. Man kan nämligen behöva göra lite olika ibland beroende på hur brösten ser ut. Jag kommer att återkomma till det här på bloggen. Och till amning i bärsele.

Kika gärna på Bärsjalsutmaningen på Instagram. Där hittar du mina inlägg från förra veckan om du går till profilsidan. Denna vecka har kontot temat ”flaskmatning i sjal och sele”. Vi flaskmatade första barnet massor i bärsjal, det var både praktiskt och jättemysigt. Men nu blir det amning i bärsjal, here we go:

(Obs – amning i bärsjal kan ske på många olika sätt – det behöver inte vara som på mina videor. Se dem som idéer om hur du kan göra. Och pröva dig fram till något som passar dig)

Amma i trikåsjal, bebis upprätt:

Amma bebis upprätt i trikåsjal (4 min)

Så här kan du amma i en elastisk bärsjal, en så kallad trikåsjal, med barnet upprätt i sjalen.

Amma i trikåsjal, bebis liggande:

Amma bebis liggande i trikåsjal (8 min)

Så här kan du amma din bebis i en elastisk bärsjal, en så kallad trikåsjal. Du har barnet liggande/halvliggande i sjalen när du ammar.

Bebis liggande i trikåsjal, byta bröst:

Byta sida vid amning i trikåsjal med bebis liggande (4 min)

Så här kan du byta bröst när du ammar i trikåsjal (elastisk bärsjal). Se några exempel i videon.

Amma nyfödd upprätt i vävd sjal:

Amma nyfödd upprätt i vävd sjal (2 min)

Så här kan du amma i en så kallad vävd bärsjal. Här ammar jag en fem dagar gammal bebis.

Amma större bebis upprätt i vävd sjal:

Amma ”större” bebis upprätt i vävd sjal (4 min)

Så här ammar jag min tiomånadersbebis i så kallad vävd bärsjal, med barnet sittande upprätt i sjalen.

Amma i vävd sjal med bebis liggande:

Amma i vävd sjal med bebis liggande (5 min)

Så här kan du amma i vävd bärsjal med barnet liggande/på snedden.

Amma i ringsjal, liggande + upprätt:

Amma i ringsjal, liggande och upprätt (5 min)

Här är några sätt att amma i en så kallad ringsjal. Du kan amma med barnets liggande/halvliggande i sjalen – och med barnet sittande upprätt.…

Tips för olika typer av byst (liten/stor/flexibel/oflexibel) finns även i detta blogginlägg: Se hit! Så ammar du i bärsele och bärsjal.

2 reaktioner på ”Allt om amning i bärsjal (massa videor)!”

  1. Suveränt bra vecka, fick massa pepp och inspiration! Och varianten att amma med bebisen på sniskan i vävd sjal är det bästa sättet jag har testat att amma i sjal. Testade att knyta fram istället och det tyckte jag var ännu enklare att få till, krävdes inte lika mkt limbo då:)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *